Pivní cesta

Pivní cesta

Navštívíte:
Ossegg, Zichovec, Svatý Štěpán, Monopol

Doba trvání výletu - 6,5 hodiny (doba cesty 2,5 hod.)
Cena za dospělého 790,- Kč
Celková délka výletu je 152 Km
Výlet je včetně průvodce

Výlet se uskuteční pouze pokud je provedena rezervace min. 10 osob v daný den na daný čas.

Výlet je možné zarezervovat pouze na pátek vždy na 13:00 hod.

V ceně výletu nejsou zahrnuty vstupy.

O výletu

Pojeďte s námi na prohlídku výborných malých pivovarů spojenou s ochutnávkou místního piva a se zasvěceným výkladem našeho průvodce. Navštívíme čtyři pivovary, které rozhodně stojí za to.

Vyjedeme z Teplic do krásného oseckého kláštera, kde se nachází pivovar OSSEGG. Osecké pivovarnictví je od svého počátku spojeno s Cisterciáckým opatstvím Osek. První pochvalná zmínka o oseckém pivu pochází z pera opata Knittla a je datována rokem 1645. Nasládlá vůně rmutů se Osekem vznášela až do roku 1946, kdy byl pivovar v důsledku poválečných událostí uzavřen. Po nuceném odpočinku, který trval bezmála 70 let, je pivovárek opět v kondici a z varny se opět line omamná vůně povařovaného sladu a žateckého chmele. Pivovarské řemeslo je opět tam, kam patří, kde má kořeny, kde genius loci rozdává mírou vrchovatou.

Naše další cesta povede do Zichovce, rodinného pivovaru založeného roku 2012, kde můžete ochutnat kromě klasických piv velké množství speciálů, jak spodně, tak zejména svrchně kvašených piv. Impulsem pro založení pivovaru byla nespokojenost s chutí unifikovaných produktů nadnárodních pivovarů a svou roli sehrály také kořeny a vzpomínka na prapředka, zichoveckého rychtáře Krahulíka, který provozoval vyhlášený zájezdní hostinec v Panenském Týnci.

Dalším cílem naší cesty je Biskupský pivovar v Litoměřicích, kde se vyrábí pivo za použití základních a regionálních surovin a moderní pivovarnické technologie. Litoměřická voda, slad z humnové sladovny Ferdinand a žatecký chmel. Jak v pivovaru sami říkají: „Toť vše. Nic víc, nic míň.“

Naši cestu zakončíme v Teplicích v pivovaru Monopol, v domě, který byl postaven kolem roku 1850 a byl využíván jako hostinec, později také jako VARIETE zum SCHWAN (Varieté u labutě). Monopol vyrábí poctivá piva ležáckého typu klasickou českou technologií. Pivo v Monopolu se vyrábí minimálně 32 dní. Jeden den se pivo vaří, sedm dní na spilce probíhá hlavní kvašení pomocí kvasinek spodního kvašení a minimálně 25 dní pivo dozrává v ležáckých tancích, jako správný ležák.

Zde naše prohlídka končí a bude jen na Vás, jestli v pivovaru Monopol zůstanete, nebo se vydáte objevit v Teplicích kromě piva ještě něco jiného. Teplice jsou neobjeveným klenotem severních Čech, městem tisíce příběhů a tajemství.

Plán cesty

13:00 odjezd z Teplic
13:20 Pivovar Ossegg
14:20 odjezd z Oseka
15:20 Pivovar Zichovec
16:20 odjezd ze Zichovce
17:00 Pivovar Svatý Štěpán
18:00 odjezd do Teplic
18:40 Pivovar Monopol
19:40 konec výletu

Pivní cesta