Duchcov, Lanovka a Unesco

Duchcov, Lanovka a Unesco

Navštívíte:
Růžový hrádek Krupka, Štola Starý Martin - Unesco, Komáří vížka, Lanovka z komáří vížky, Zámek Duchcov

Doba trvání výletu - 5,5 hodiny (doba cesty 1 hod.)
Cena za dospělého 450,- Kč
Cena za dítě 390,- Kč
Celková délka výletu je 30 Km
Výlet je včetně průvodce

Výlet se uskuteční pouze pokud je provedena rezervace min. 10 osob v daný den na daný čas.

Výlet je možné zarezervovat na úterý a neděli vždy na 10:30 hod.

V ceně výletu nejsou zahrnuty vstupy.

O výletu

V Teplicích a okolí je ukryta řada věcí, o kterých nemají tušení anisamotní Češi. Připravili jsme pro Vás výběr toho nejzajímavějšího, co se dá během komentované prohlídky vidět během pár hodin. Celý výlet započneme návštěvou středověké zříceniny Růžového hrádku z počátku 14. století. Projdete si jedno z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru štolu Starý Martin, zapsanou v UNESCO. Budete mít možnost jet nejdelší lanovou dráhou ve východní Evropě bez mezistanice s krásnou vyhlídku z Komáří vížky. Navštívíte také zámek Duchcov, kde svá poslední léta věnovalsepisování pamětí známý světoběžník a milovník ženCasanova.Celá cesta je komentovaná naším průvodcem. Městská památková zóna - Husitská ulice bývala ve středověku i později centrem městského života. Typický obrázek historického jádra Krupky tak tvoří ulicové náměstí s kostely, hradem a sochou sv. Františka Xaverského.

Štola Starý Martin je jedno z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru. Otevírá severozápadní část žíly Lukáš, která v dávné minulosti náležela mezi nejdůležitější cínové rudní žíly a se svou směrnou délkou 2 km byla nejdelší v České republice a střední Evropě. V rámci projektu Hornická kulturní krajina Krušnohoří štola Starý Martin, jako součást revíru Preisselberg, byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dne 29. ledna 2015 byly štoly Starý Martin a dědičná štola Dürrholz prohlášeny za kulturní památku.

V dřívějších dobách zvaná MÜCKBERG, což značí vrtošivá, nebo strašidelná hora. Historie této 806 m vysoké hory se pojí s historií dobývání cínu a stejně tak s historií SV. WOLFGANGA. Německá pověst o komárech vznikla až hodně později v době romantismu. Z počátku se zde těžil jen cín a později i měď. Vrchol je významná dominanta hřebenu Krušných hor.

Rozhodnutí je na Vás! Vyberte si možnost sjet z Komáří vížky nejdelší dvousedačkovou lanovkou nebo pokračovat dolů autobusem. Jízdné lanovkou není zahrnuto v ceně, jelikož si tuto variantu nemusí vybrat všichni účastníci a provoz lanovky může být za nepříznivého počasí uzavřen.

Prohlídková trasa Casanova na zámku mapuje sběratelské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů v šesti místnostech severního křídla zámku, kde sídlí obnovené zámecké muzeum. Druhou částí prohlídkové trasy je Biliárové křídlo, ve kterém se dozvíte mnoho zajímavostí ze života na zámku z období pobytu Giacoma Casanovy. Slavný svůdník, dobrodruh a světoběžník zde měl svůj služební byt coby společník a knihovník hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna, zakladatele zmiňovaného zámeckého muzea.

Plán cesty

10:30 odjezd z Teplic – ze Zámeckého náměstí
10:50 prohlídka městské památkové zóny – Husitská ulice, Růžový hrádek
11:20 odjezd do štoly Starý Martin
11:30 prohlídka UNESCO
12:45 odjezd na Komáří vížku
13:00 Komáří vížka, možnost oběda
14:00 lanovka z Komáří vížky (není v ceně)
15:00 prohlídka zámeckého parku či zámku Duchcov ( není v ceně)
16:00 odjezd do Teplic
16:30 příjezd, Teplice - Zámecké náměstí

Duchcov, Lanovka a Unesco