Web visitteplice.com používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

NEJstarší tramvajová doprava

Už před 120 lety měly Teplice fungující městskou hromadnou dopravu.

“Je to švanda a nestojí mnoho!” napsal 27. června 1895 Teplicko-šanovský oznamovatel (Teplitz-Schonauer Anzeiger) o právě zprovozněné dráze v dnešní ulici 28. října. Slogan vábil dokonale: počet zákazníků dopravního podniku lineárně rostl až do roku 1959, kdy byly teplické tramvaje zrušeny.

Městská hromadná doprava patřila na konci 19. století jen do velkých měst: v Brně, Ostravě a Košicích jezdily parní tramvaje, v Praze fungovala koněspřežka. V Teplicích se za hojné podpory knížete Clary-Aldringena nebáli pustit do první elektrické dráhy Českého království (pokud pomineme spíše reklamní provoz Františka Křižíka na Letné). Vějičkou pro investici  jistě byla i vidina rostoucích zisků z nákladní přepravy, ta se však nikdy nevzchopila na víc, než poštovní zásilky.

Kolejová síť, sahající v době největšího rozmachu od Řetenic až do Dubí, byla po druhé světové válce nahrazena trolejbusy a posléze autobusy. Novou etapu začíná teplická MHD 1. 1. 2015, kdy se stává součástí integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje. Jestli bude poskytovat lepší spojení než dráha před 120 lety, ukáže čas.

 

© www.teplickanej.cz